O škole - Az iskoláról

• Základná škola Sámuela Gáspára s vyučovacím jazykom maďarským

Hlavná 286/2, 946 19  Číčov

Rímskokatolícka škola bola založená pred r. 1750 z prepletaného prútia a nabíjanej hliny, r. 1844 gróf István Zichy dal budovu postaviť z pálených tehál a bola krytá trstinovou strechou. Bola v nej jedna učebňa a byt učiteľa-kantora. Neskôr viackrát upravená stavba sa stala r. 1899 chlapčenskou školou, po r. 1970 bola zbúraná a na nej mieste bola postavená nová budova kultúrneho domu. Historizujúcu stavbu kláštornej školy a opatrovne sv. Jána Nepomuckého pre dievčatá dala r. 1889 postaviť Adél Kálnoky. Dokonca kde vyučovali rádové sestry, učilo sa tu aj niekoľko dievčat kalvínskeho vyz­nania. Po r. 1948 bola tu umiestnená materská škola. Je to prízemná obdĺž­niková budova s deväťosovým priečelím, ktorého trojosový stredný plytký rizalit so vstupom je zakončený lomeným štítom. Na štíte je pamätná tabu­ľa stavby a vysvätenia školy 17. augusta 1890 . Po úprave v r. 70. rokoch 20.stor. bola budova zbavená temer všetkých architechtonických detailov / okenné šambrány, lomené rontóny, korunná rímsa, bosované lizény/ a roz­šírená prístavbou.

Kalvínska škola pri kalvínskom kostole bola založená už pred r. 1650, ale r. 1673 bola zrušená. Škola pri novom kostole bola založená r. 1784, ktorá sa veľmi nelíšila od ľudových domov. Stavba neskôr ani po viacerých úpravách nevyhovovala, dokonca r. 1923 učebňa bola zriadená v sýpke. Preto bola r. 1929 postavená nová dvojtriedna budova školy pre 8 ročníkov s architek­tonickými znakmi doznievajúcej secesie. Je to prízemná obdĺžniková stavba s trojosovým priečelím a 6 osovou záhradnou fasádou. V budove sa vyučova­lo do r. 1976, stavba je stále majetkom kalvínskej cirkvi. V súčastnosti sa rozširuje bočnou prístavbou.

V rokoch 1949-1983 základná škola bola umiestnená v renesančnom kaštieli. Terajšia budova školy bola odovzdaná v roku 1983. Je jednoposchodová, 18 triedna budova. Od roku 2002 nesie meno kalvínskeho kantorského učiteľa Sámuela Gáspára. Pred školou je vyrezávaný drevený pamätník venovaný pa-miatke všetkým tu pôsobiacim učiteľom.