Aces Projekt 2010

        • STEP 2. stretnutie - Orosháza (Hungary)

        • Please visit our website   : PROJEKT - PROJECT

          Látogatásunk Orosházán

          Ez az egész projekt számunkra akkor kezdődött, amikor tavalyi tanév közepén tanító nénink az interneten rátalált egy az angolos csoport számára (most már tudjuk, hogy az egész osztályunk részére is) hasznos témával kapcsolatos pályázatra. A kiíró az ACES – Academy of Central European School szervezete. A téma az erőszakmentes kommunikáció. Leültünk, és úgy döntöttünk, pályázunk rá.

          A tanító néni felvette a kapcsolatot egy magyarországi és egy romániai iskolával, és közösen megírták a pályázatot. Szerencsésen bekerültünk a nyertesek közé, és innen kezdve már egyenes úton „haladtunk” Orosháza felé.

          Miután kiderült, hogy a projektben résztvevő román tanulók nem beszélnek magyarul, csak románul és angolul, még érdekesebb lett számunkra az egész projekt.

          Orosházára heten utazhattunk november elején. Nagyon meleg fogadtatásban részesültünk, vendéglátóink nagyon kedvesek voltak velünk. Már az első napon megbarátkoztunk a román gyerekekkel – ismerkedtünk, beszélgettünk, sokat nevettünk - mindezt angolul. Néhányunknak nem ment olyan könnyen az ismerkedés, de kézzel-lábbal végül megértettük egymást. Másnap megismerkedtünk az orosházai diákokkal is, akik szintén nagyon barátságosak voltak.

          Nagyon gazdag program várt ránk ezalatt a pár nap alatt. Ellátogattunk Szegedre, ahol megtekintettük a Dómot, a vadasparkot és egy kedélyes órácskát töltöttünk el a szegedi plázában, vásárolgatással. A projektmunkákat sem felejtettük el – a harmadik napon csoportokra osztódtunk és minden csoport elkezdte oldani a feladatokat, amiket kapott. A kérdések többnyire a véleményünket kérték ki az internetes erőszakról (cyber-bullying), az iskolai erőszakról és hasonló témákról.

          A negyedik, egyben utolsó – napon, reggel bemutattuk a prezentációkat, amit még itthon készítettünk – az iskolánkról, a falunkról, a fővárosunkról, Pozsonyról. Rövid tájékoztatót tartottunk Szlovákia nevezetességeiről is. Majd a másik két iskola is bemutatkozott. Természetesen mindezt angol nyelven.

          A programban az iskola mellett található új játszótér birtokbavétele következett – amit mindenki nagyon élvezett. Megebédeltünk, majd visszamentünk a kollégiumba – immáron összecsomagolni a hazaúthoz, majd mindenki elbúcsúzott az ott szerzett barátaitól. Fájó szívvel ugyan, de elindultunk Orosházáról Csicsó felé.

          Reméljük, nem most találkoztunk utoljára, és hogy még lesz lehetőségünk látni egymást. Azóta is tartjuk a kapcsolatot szinte mindenkivel, románokkal, magyarokkal egyaránt. Azt hiszem, ezt a négy napot mindenki a szívébe zárta, és sosem fogjuk elfelejteni. Köszönjük!

          Sárközy Krisztina, IX. osztályos tanuló, Gáspár Sámuel Alapiskola és Óvoda Csicsó

          Naša návšteva v Maďarsku – Orosháza

          Pani učiteľka našla na internete projekt organizácie , ACES – Academy of Central European Schools, téma nenásilná komunikácia. So spolužiakmi sme sa dohodli, že sa projektu zúčastníme.

          Skontaktovali sme sa so školou v  Maďarska- Orosháza a so školou v Rumunsku – Suceava.

          Vyplnili sme všetky dotazníky súvisiace s projektom, určili sme plán realizácie projektu, a všetky materiály sme odovzdali organizácii ACES.

          Náš projekt uspel. Na základe toho sme sa mohli zúčastniť stretnutia v Maďarsku – Orosháza.

          Komunikácia msa musela prebiehať v anglickom jazyku.

          Do Maďarska, do mesta Orosháza sme cestovali v zložení 7 žiakov , 1 pegagóg.

          Privítanie bolo veľmi srdečné. Bývali sme na internáte s rumunskými žiakmi. Hovorilo sa len anglicky. Časom sme sa dostali plynulej konverzácie.

          Mali sme bohatý program. Navštívili sme mesto Szeged, pozreli sme si pamätihodnosti mesta. Veľmi sa nám páčil Dóm. Nevynechali sme ani zoologickú záhradu

          Viac času sme venovali projektu.

          Rozdelili sme sa do niekoľkých skupín. V každej skupine boli zástupcovia jednotlivých škôl. Opäť sme hovorili anglicky na tému- Základné ľudské vlastnosti- a –nenásilná komunikácia. Išlo nám to veľmi dobre. Mali sme z toho radosť.

          Neskôr každá škola predviedla svoju prezentáciu. Hovorilo sa o svojej vlasti, svojom bydlisku a o svojej škole. My sme prezentovali krásy Slovenska. Ďalej naše hlavné mesto, našu obec a školu. Mali sme radosť, lebo sme mali úspech.

          Pozvali nás aj na ihrisko, kde sa majú možnosť hrať sa nielen deti, ale aj dospelí. To pre nás bola novinka.

          Po strávení krásnych chvíľ sme sa rozlúčili a s nádejou, že sa niekde opäť stretneme sme si povedali DOVIDENIA – GOOD BYE.

          Organizátorom ďakujeme za to, že sme užitočne strávili s novými priateľmi krásne chvíle.

          Žiačky 9.-ho a 8.-ho ročníka, Pani učiteľka:  Terézia Buglos Bödők